SPOTKANIE Z TEATREM

 

 

26 i 27 października 2023

 

 

W dniach 26 i 27 października 2023 roku uczniowie klas  IV – VIII s wzięli udział w wyjeździe do Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu, gdzie obejrzeli spektakl w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. 

Klasy młodsze zapoznały się ze sztuką „Projekt Mickiewicz”, która miała formę nietypowego konkursu recytatorskiego pełnego napięć i emocji. Spektakl był okazją do wysłuchania deklamacji dzieł Mickiewicza, takich jak ballady: „Pani Twardowską’ i „Powrót taty” oraz wersów epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Mimo poważnych treści, nie zabrakło humoru. Dzieła polskiego wieszcza zostały tak przedstawione, by ułatwić młodemu czytelnikowi odkrycia ich piękna i głębi.

Starsi uczniowie obejrzeli sztukę „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Spektakl był humorystycznym, nieukrywającym wad, ale pełnym ciepła i pobłażliwości obrazem dawnego świata szlacheckiego. Była to swego rodzaju lekcja historii z przymrużeniem oka. Przenieśliśmy się na stary zamek, umiejscowiony na cichej i spokojnej wsi polskiej końca XVIII wieku.

Organizacją wycieczki zajęły się nauczycielki języka polskiego: pani Elżbieta Klocek i pani Renata Sojda.

Celem i założeniami programowymi wyjazdu było: podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze poprzez udział w spektaklu, umożliwienie kontaktu ze sztuką, uwrażliwienie na piękno oraz krzewienie kultury i estetyki żywego słowa. 

Elżbieta Klocek, Renata Sojda                  

 

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.