83. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

 

13. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

 

13 kwietnia 2023

 

 

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA

 

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRR.

Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Po latach kłamliwej propagandy przywracamy szacunek ofiarom.

 

10 kwietnia 2023 roku minęło trzynaście lat od tragicznego w skutkach lotu Tu-154M do Smoleńska. W dniu 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 7:30 członkowie delegacji kraju wylecieli z warszawskiego lotniska do Smoleńska, by następnie przedostać się do Katynia, gdzie zaplanowano uroczystości rocznicowe związane z uczczeniem pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Na pokładzie samolotu Tu-154M znalazło się łącznie 96 przedstawicieli kraju, a wśród nich m.in. prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną Marią, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści oraz dowódcy Sił Zbrojnych. Około godziny 8:41 maszyna rozbiła się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. W wypadku zginęli wszyscy obecni na pokładzie.

 

13 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyły się obchody, mające na celu upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń. W trakcie uroczystej akademii uczestnikom zaprezentowano najważniejsze informacje o tych tragicznych wydarzeniach, wiersze i pieśni, a także krótki materiał filmowy.

Uroczystością tą oddano hołd 22 tysiącom ofiar mordu katyńskiego z 1940 roku oraz 96 Polakom, którzy zginęli w 2010 roku w wypadku lotniczym w Smoleńsku. 

 

Akademię przygotowali uczniowie klas VII i VIII pod kierunkiem nauczyciela historii pana Tadeusza Jahna.

 

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.