UCZYMY SIĘ RATOWAĆ

- warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

 

 

12 stycznia 2023

 

 

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA

 

            Życie i zdrowie ludzkie są bezcenne, dlatego każdy z nas powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia. W dniu 12.01.2023r. (czwartek) odbyły sie w naszej szkole zajęcia dotyczące pierwszej pomocy zorganizowane przez koordynatora ds bezpieczeństwa w szkole a adresowane do uczniów klas I-III i IV- VIII. Warsztaty prowadził doświadczony ratownik medyczny pan Marcin Ścisłowicz. Warsztaty zostały przeprowadzone na sali gimnastycznej a ich celem było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy  przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życiu i zdrowiu. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób zabezpieczyć miejsce wypadku, jak bezpiecznie zachować się w sytuacji wypadku, jak wzywać pomoc, jakie informacje przekazać dyspozytorowi. Dowiedzieli się co zrobić jeżeli ktoś nie daje znaków życia, jak ocenić jego stan, nauczyli się sprawdzać reakcje, jak postepować gdy poszkodowany jest nieprzytomny, jak bezpiecznie ułożyć poszkodowanego, jak wykonać masaż serca i jak używać defibrylatora. 

 

Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem brali udział w warsztatach, podczas których mogli nie tylko zadawać pytania panu ratownikowi ale także kształcić praktyczne umiejętności wykonywania masażu serca ( na fantomach), układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Utrwalali numery alarmowe, jak również kolejność podejmowania działań podczas udzielania pomocy.

 

Była to doskonała lekcja- połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt - ratowanie życia, za którą panu Marcinowi Ścisłowiczowi bardzo dziękujemy.

 

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.